Ne memleket yolu ne toruna harçlık

YAKLAŞAN Ramazan Bayramı öncesi emekliler, düşük maaşlar ve yüksek fiyat artışları nedeniyle kara kara düşünüyor. Bayramı endişeyle bekleyen ve 10 bin TL alan emeklilerin ne tatile gidecek, ne de evde kalıp toruna harçlık verebilecek gücü var. “Otel tatili”nin hayalini bile kuramayan emekli, kendisine ait aracı olsa bile litresi 45 TL’ye yaklaşan akaryakıt ve yanına yaklaşılamayan uçak bileti fiyatları nedeni ile otobüsle seyahat etmek zorunda kalacak. Otobüsle, İstanbul’dan Sivas’a veya Kars’a gitmek isteyen bir vatandaşın tek yön için 1.200-1.300 TL ödemesi gerekiyor. 4 kişilik ailenin sadece otobüs bileti parası, emeklinin bir aylık maaşına denk geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 6.22 dolara denk gelen en büyük banknotu 200 TL’yi çocuklar artık “harçlık” olarak kabul etmiyor. 200 TL bayramlık harçlığı alan bir torun, o para ile ancak sinemaya gidebilir. Ancak film seyrederken patlamış mısır bile alamaz. Veya 200 TL ile sadece “fast food” yemek yiyerek karnını doyurabilir.

 KOLONYA DA LÜKS

Memlekete gidemeyen emeklinin alternatifi bayramı evinde geçirmek. O da ucuz değil. Cevizli baklava 500 TL’den, fıstıklı baklava 800 TL’den başlıyor. Emekli, bayramlaşmak için kapının ziline basan mahallenin çocuklarına dökme şeker ikram etse kilogramı için 140 TL ödemesi gerekiyor. Eve misafir geldi, “zincir market işi” 350 gramlık bir kutu çikolata almak için 200 TL, madlenin kilogramı için de 1.000 TL’lik harcama yapılması gerekiyor. Bayram ziyaretinin olmazsa olmazı kolonya da zamlardan payını aldı. Eski bayramları hatırlatan bilindik bir markanın 400 mililitrelik bir şişe kolonyası 150 TL’den satılıyor.

İkramiye, bayram harçlığı oldu

Emeklinin 3 bin liralık bayram ikramiyesi adeta bayram harçlığına dönüştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, emeklinin bayram ikramiyesinin 2 bin TL’den, 3 bin TL’ye yükseltileceğini 16 Şubat’ta açıklamıştı.16 Şubat’ta 3 bin TL’lik ikramiye ile 1.5 gram altın, 97.3 dolar, 6.67 kilogram dana kıyma alınabiliyordu. Ancak arada geçen yaklaşık 2 ayda enflasyon, ikramiyeleri eritti. Bu sürede emekli, 2.32 kilogram dana kıyma, 3.7 dolar ve 0.3 gram altın kaybetti. 3 bin TL ikramiye ile emekli artık 1.2 gram altın ya da 4.35 kilogram dana kıyma alabiliyor. Emekli, ikramiyesi ile
döviz bürosuna gitse bile karşılığında 93.57 dolar alabiliyor. Deniz AYHAN

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir