Sigara ve Kirden Kararmış Perdeleri İlk Günkü Haline Getiriyor! Tül Perdeleri Beyazlatmanın En Kolay Yolu

Bir evi ferah ve estetik gösteren detayların en önemlisi perdelerdir. Kapladıkları alanın büyük olması nedeniyle kötü bir perde, bütün odanın kötü olarak görülmesine neden olur.

Beyaz ve tertemiz kokan tül perdeler ev hanımlarının en sevdiği dekorasyonlardan biri olsa da, tül perdeler birkaç haftalık kullanımda bile sararıp kötü kokabiliyor. Bu tür durumların önüne geçebilmek, perdelerle hem güzel bir görüntü hem de güzel bir koku yayabilmek için uygulanması gereken temizlik yöntemlerini ise oldukça az kişi biliyor.

Perdelerimiz kirlendiğinde genellikle ilk yaptığımız şey onları çamaşır makinesine atmak olur. Bu durum hem perdeyi defalarca kez yıkanma işlemi nedeniyle yıpratırken, hem de perde çıkarma, yıkama ve asma süreçleri nedeniyle insanları yormaktadır. Özellikle evde sigara içen insanlar için tüllerin sararması ve kokması oldukça normal bir durumdur. Ancak sizler de tül perdelerinizi ilk günkü beyazlığına döndürmek için oldukça basit adımları takip edebilirsiniz. Üstelik bu yöntemlerle yapılacak temizlikler perdenin yapısına zarar vermediği gibi, dokusunun ilk günkü kadar sağlam kalmasına yardımcı olur. İşte tül perdelerin beyazlatılması için yapılması gerekenler:

BULAŞIK MAKİNESİ TABLETİ

Bulaşık tabletlerimizi daima bulaşık makineleri için kullanırız. Ancak bu mucizevi ürünler, her ne kadar bulaşıklardaki lekeleri sökmek için tasarlanmış olsa da perdelerimizde muhteşem etkiler yaratabilir. Leke gidermenin yanı sıra parlatma ve zorlu kirleri çözme gücü nedeniyle perdelerimiz için muhteşem bir yöntem olan bulaşık makinesi tabletlerini sizler de mutlaka denemelisiniz.

Bu yöntemi uygulamak ise oldukça basit. Bulaşık tabletini makinenin içerisinde tüllerin üzerine bırakın ve perdel için önerilen yıkama programını çalıştırın. Eski bir makine kullanıyorsanız ve perdeler için yıkama programı bulunmuyorsa, 30 derece sıcaklıkta yıkama moduna alarak tül perdelerinizin ilk günkü beyazlıklarına dönmesini sağlayabilir, sonrasında nemli şekilde perdelerinizi asabilirsiniz.

TOZ ŞEKER

Şekerin her zaman zararlarını konuşuruz. Belki de bu besinin yararlı olduğu tek alan temizlik diyebiliriz.

Tül perdeleri toz şeker yardımıyla beyazlatmak için makinenin içerisine tülleri yerleştirin ve çamaır deterjanınızı ilgili bölüme doldurun.

Perdelerin üzerine 1 fincan toz şekeri serpin ve 30 derece düşük yıkama modunu çalıştırın. Şeker, yüksek sıcaklık ve buharın etkisiyle eriyip hem tül perdeleri beyazlatacak hem de perdelerin üzerine sinmiş kötü kokuyu yok ederek serin bir hava katacak.

BEYAZ SİRKE

Beyaz sirke, tül ve perde kumaşlarında bulunan kir ve lekeleri kısa sürede söküp atar. Bu yöntem en çok sigara içilen odalarda etkili olmakta ve tül perdeleri beyaz hallerine geri döndürmekte. Deterjan bölmesine ekleyeceğiniz toz deterjanın üzerine beyaz sirke dökün ve makinenizi 30 derecelik yıkama moduna alarak tüllerinizi pırıl pırıl yapın.

KARBONAT

Dişlerimizi, kararan dirseklerimizi ya da birçok sökülmeyen lekeyi karbonat yardımı ile beyazlatmak mümkündür. Karbonatın kararmaları gidermesinin yanı sıra, kokuları da önleyici özelliği onu perde temizliğinde eşsiz bir temizlik ürünü haline getiriyor.

Özellikle tül perdeler için eşsiz bir destekleyici olan bu ürünün kullanımı ise şu şekilde: Tül perdelerinizi makine içine atın ve üzerine 2 paket karbonat serpiştirin. Sonrasında 30 derecelik sıcaklık programını ayarlayarak yıkama deterjanını ekleyebilirsiniz.


KAYA TUZU

Kaya tuzu, et ve türevi besinleri pişirirken başvurduğumuz eşsiz bir lezzet. Ancak bu tuzların bilinmeyen bir diğer özelliği ise temizlik alanında yarattığı harikalarda saklı. Ancak diğer yöntemlerden farklı olarak, kaya tuzu yöntemini yıkama esnasında uygulamamanız gerekiyor.

Geniş bir leğen ya da küvet içinde perdelerinizi kaya tuzunda bekletmelisiniz. Tül perdeleri suya bastırma yöntemiyle beyazlatabilirsiniz. Bunun için tüllerin bekleyeceği suyun içine 2 yemek kaşığı kadar kaya tuzu ekleyin.

Bir gece öncesinden kaya tuzunda beklettiğiniz perdeleri, ertesi gün 30 derece programda yıkayabilirsiniz.

Ayda bir kere böyle yıkarsanız perdelerinizdeki sararmalar yok olur. Ayrıca fazla kirlenmeyen perdeler daha rahat temizlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir